Bieg Św. Floriana V otwarte Mistrzostwa w Biegach Narciarskich Strażaków o Puchar Wójta Gminy 2016

Serdecznie zapraszamy 06.02.2016 r. do Srebrnej Góry – termin rezerwowy 13.02.2016 r.

W przypadku braku śniegu w dniu 06.02.2016 r. zawody zostają przeniesione na dzień 13.02.2016 r. Jeżeli w tym dniu warunki atmosferyczne nie będą sprzyjały przeprowadzeniu biegu narciarskiego, odbędzie się bieg przełajowy, na zasadach określonych w regulaminie zawodów.

Opublikowano Wydarzenia w Srebrnej Górze | Skomentuj

Muflon MTB – Srebrna Góra

Start: 10 Października 2015 o 11:00
Miejsce: Srebrna Góra
Więcej info: http://www.strefamtb…b-srebrna-gora/

Dlaczego akurat owca górska ściągnięta w Góry Sowie z Korsyki w XIX wieku została symbolem wyścigu?

Niektóre firmy zwą swe rowery podobnie np. capra, czyli kozica, bo jak wiadomo zwierzak ten wyśmienicie radzi sobie na stromych ścieżkach. U nas było jednak inaczej. Ale od początku …. wszystko zaczęło się w XIII wieku kiedy pojawili się w tych okolicach górnicy ze Złotego Stoku i zaczęli poszukiwania rud Srebra i znaleźli. Do tego stopnia dużo, że mała kolonia górska leżąca na przełączy zwanej już wtedy srebrną, która oddziela Góry Bardzkie od Sowich uzyskała w 1536 roku prawa miejskie. Ta miejscowość to Srebrna Góra, ot malownicze miejsce trochę magiczne, ale też takie w którym wszystko udawało się tylko do połowy. Może i dobrze się stało… Spalone w trakcie wojny trzydziestoletniej, później zniszczone podczas oblężenia wojsk napoleońskich w 1807 gdy już wydaje się, że wszystko gra przychodzą kolejne wojny, a wraz z nimi armia wyzwoleńcza …. Wiele pięknych kamienic zostaje rozebranych, ale nie wszystkie. Z odsieczą przybywają harcerze i na nowo Srebrna Góra zaczyna być rozwijana jako miejscowość turystyczna. Tak jest do dziś… majestatyczna twierdza zwana Śląskim Gibraltarem góruje nad miejscowością, a lokalne władze rozpoczynają jej intensywną rewitalizację. Mimo ożywionego ruchu turystycznego miasteczko wciąż ma klimat jest magiczne i nie zadeptane przez zjadaczy pączków.

Gdzieś w między czasie rodzi się „Kurczak” i zaczyna ostro śmigać na rowerze MTB, tego typu szaleństwa bywają zaraźliwe, dlatego szybko znalazła się grupa z Prezesem na czele zwana SGR, która zamierza ostro rowerowo rozruszać Srebrną Górą. Powstają nowe trasy lokalny Wójt też zarażony od Kurczaka buduje wraz z ekipą w Srebrnej Górze sieć „singli” o charakterze Enduro, bo endurniów też nie brakuje, powstaje „Strefa MTB Sudety”. Jeżdżąc i myśląc o przyszłości marzy nam się, aby stworzyć miejsce rowerowe znane w całej Europie, rodzą się inne fajne projekty. Decyzja zapadła i zaczęliśmy od Maratonu, ale jak go nazwać? Tak oto rozmawiając w trakcie jednej z przejażdżek wielki muflon niemal przelatuje nam przed kierownicami, nikt nie powiedział ani słowa, ale nazwa wyścigu nie podlegała już żadnym dyskusjom, tak narodził się Muflon MTB.

Pamiętajcie jak będziecie samotnie przemierzać trasę naszego klasyka uważajcie na Muflony :-)

To nie wszystko co możecie zobaczyć wokół Srebrnej. Jak zsiądziecie z roweru zobaczycie może czarną wiewiórkę, salamandrę lub zaskrońca. Jadąc trasą dawnej kolei zębatej miniecie dwa piękne wiadukty z początku XX w. Między mostami jest wąwóz to jeden z cudów geologicznych Polski – flisz dolnokarboński jedna z najstarszych skał w Europie. Są też sztolnie, kamień trzech granic i inne ciekawostki, których nie zobaczycie jak będziecie jechać za szybko.

Zapraszamy na wielki Finał II Pucharu Strefy MTB Sudety:

Kurczak – zawodnik, Marcel – endurnio i ekipa śmigaczy z SGR :-)

A tak było w zeszłym roku:

MTB MUFLON SREBRNA GÓRA

Informacje ze strony:

http://www.strefamtbsudety.pl/muflon-mtb-srebrna-gora/

Opublikowano Wydarzenia w Srebrnej Górze | Skomentuj

I W ŻYCIU TOWNHILL SREBRNA GÓRA

Opublikowano Wydarzenia w Srebrnej Górze | Skomentuj

Ruszyła Strefa MTB Sudety-500km trasy!

W dniu dzisiejszym 12 sierpnia podczas posiedzenia zarządu Stowarzyszenia Turystycznego Gmin Gór Sowich, do którego należy również gmina Nowa Ruda, miało miejsce uroczyste podpisanie umowy ze Stowarzyszeniem Strefa MTB Sudety. Umowa dotyczy prowadzenia i rozwoju produktu turystycznego jakim jest właśnie Strefa MTB Sudety.

Strefa MTB Sudety to produkt turystyczny, który swoim zasięgiem obejmuje tereny od Mieroszowa, aż do Srebrnej Góry. Przebiega przez całe pasmo Gór Sowich, części Gór Kamiennych i Wałbrzyskich, ma na celu wpływać na rozwój regionu oraz zbudowanie trwałego skojarzenia z produktem jako: „Najlepsze Miejsce dla Fanów Kolarstwa Górskiego”.

Strefa MTB Sudety to 500 km tras, doskonale przygotowanych, różnorodnych pod względem długości i skali trudności, na terenach których znajduje się mnóstwo atrakcji turystycznych oraz miejsc do aktywnego wypoczynku oraz nietuzinkowych, często tajemniczych zabytków.

Produkt integruje coraz większe środowisko fanów MTB na terenie naszych gmin, trwale łączy działalność władz samorządowych z aktywnym rozwojem turystyki w regionie.
Nie mamy wątpliwości że będzie to duży sukces w kontekście rozwoju regionu, trendu na zdrowy styl życia, trendu na budowę produktów regionalnych, sukces zauważalny w mediach lokalnych jak i ogólnopolskich.

Organizacyjnie i finansowo produkt wspierają Stowarzyszenie Turystyczne Gmin Gór Sowich, Stowarzyszenie Przyjaciół Głuszycy i Gmina Mieroszów. Oczywiście nic nie zadziało by się bez bardzo dobrej współpracy z Nadleśnictwami: Wałbrzych, Świdnica, Jugów i Bardo Śląskie, z którymi Stowarzyszenie Strefa MTB Sudety podpisze niebawem stosowne porozumienia.

Oficjalne otwarcie Stefy MTB Sudety zostało wstępnie ustalone na dzień 14 września 2014 roku podczas zawodów MTB w Głuszycy. Do tego dnia zostaną zakończone wszystkie prace związane z oznakowaniem tras, zostaną postawione duże tablice w punktach dostępu z mapą, regulaminem i profilami tras oraz zostanie wydana mapa papierowa w skali 1:25 000.
W dalszych działaniach będą tworzone punkty serwisowe, certyfikacja bazy noclegowej i gastronomicznej oraz strona www.

Opublikowano Inne | Skomentuj

Koncert muzyki operowej

Koncert muzyki operowej

Koncert muzyki operowej

Koncert muzyki operowej – Najpiękniejsze uwertury i najsłynniejsze arie z oper W. A. Mozarta i nie tylko

Twierdza Srebrna Góra – Dziedziniec Donjonu 13 września 2014 r. godz. 19:00

Serdecznie zapraszamy!

Opublikowano Wydarzenia w Srebrnej Górze | Skomentuj

Święto Twierdzy Srebrna Góra 2013

Serdecznie zapraszamy na kolejną rekonstrukcję historycznej bitwy o Srebrną Górę.W programie: jarmark forteczny, zwiedzanie obozu, spektakl teatralny, koncert muzyczny a na zakończenie pokaz sztucznych ogni.

Opublikowano Wydarzenia w Srebrnej Górze | Skomentuj

Gry Uliczne vol. 6 i pół

Gry Uliczne vol. 6 i pół

Trasa zaczyna się we Wrocławiu i zakończona zostanie metą oraz etapem specjalnym w Górach Sowich. Afterparty i ogłoszenie wyników: karczma „Górska Perła” w Srebrnej Górze.
Do udziału w imprezie potrzebny jest samochód z przynajmniej 2-osobową załogą (kierowca + pilot), długopis oraz urządzenie robiące zdjęcia (aparat, telefon, itd.). Na starcie we Wrocławiu otrzymacie listę z zadaniami do wykonania na trasie. Nie mierzymy czasu wykonania zadań – określamy jedynie przedział czasowy, w którym macie pojawić się na starcie we Wrocławiu oraz na mecie w Górach Sowich. Zarówno wcześniejszy, jak i późniejszy wjazd na metę skutkować będzie naliczeniem punktów karnych. Poza tym jedynym kryterium decydującym o zajętym miejscu będzie ilość punktów zdobytych za poprawnie wykonane zadania oraz punkty/czas za etap-niespodziankę.
Tak jak w każdej edycji przewidujemy także nagrodę za najlepsze przebranie!
Listę startową zamykamy we wtorek 12 lutego 2013 o godz. 12:00. Limit startujących załóg wynosi 50 – decyduje kolejność wpłat.
Opublikowano Wydarzenia w Srebrnej Górze | Skomentuj

Ze Srebrnej Góry na narty!!!

Aby ułatwić swoim klientom dojazd w trudnych warunkach drogowych na narty okresie zimowym proponujemy  możliwość dojazdu samochodem terenowym do wyciągów narciarskich: Rzeczka,  Sokolec, Zieleniec, Czarna Góra oraz w wybrane przez Państwa miejsce.

Serdecznie zapraszamy na narty do Srebrnej Góry!!!

Opublikowano Kwatery Prywatne - co nowego? | Skomentuj

II Bożonarodzeniowy Jarmark Sowiogórski

II Bożonarodzeniowy Jarmark Sowiogórski

II Bożonarodzeniowy Jarmark Sowiogórski

Serdecznie zapraszamy na II Bożonarodzeniowy Jarmark Sowiogórski, który odbędzie się dnia 16 grudnia 2012 r. w centrum Srebrnej Góry – od godz. 12.00. U nas Kupicie tylko oryginalne produkty sowiogórskie!!! Rękodzieło, przetwory, nalewki i wiele więcej… Nie zabraknie świątecznego grzańca oraz ciepłych przekąsek.

Wystąpią: dzieci i młodzież, Zespół Ludowy „Borowianki” oraz chór kościelny. Zapłonie ogromne ognisko a dodatkowo w budynku Gminnej Biblioteki Publicznej zapraszamy na spotkanie ze Św. Mikołajem oraz wiele innych atrakcji dla dzieci.

Opublikowano Wydarzenia w Srebrnej Górze | Skomentuj

IV Srebrnogórska Konferencja Historyczna

IV Srebrnogórska Konferencja Historyczna

„Wojna siedmioletnia w Sudetach i nowożytne fortyfikacje górskie”

Donżon -Twierdza Srebrna Góra, 20-21 X 2012 r.

Wstęp wolny!

Organizatorzy:
Gmina Stoszowice
Uniwersytet Wrocławski: Instytut Historyczny (dr Tomasz Przerwa)
Uniwersytet im. A. Mickiewicza: Collegium Polonicum w Słubicach (dr Grzegorz Podruczny)

PROGRAM

SOBOTA – 20.X.2012 r.

10.00-10.10 – Uroczyste otwarcie

10.10 SESJA I: WOJNA SIEDMIOLETNIA W SUDETACH
M. WICHROWSKI (Kostrzyn), Sztuka oblężnicza okresu wojny siedmioletniej na Śląsku
M. WINTER (Berlin), Wojna minowa w Świdnicy 1762 r.
T. KARPIŃSKI (Poznań), Bitwa pod Burkatowem
K. CZARNECKI (Świdnica), Relikty fortyfikacji polowych z wojny siedmioletniej w Górach Sowich
M. WARNKE (Berlin), Funkcje magazynowe twierdz sudeckich w okresie wojny siedmioletniej

12.45 SESJA II: NOWOŻYTNE FORTYFIKACJE GÓRSKIE
M. KRUL (Ostrawa), Nowożytne fortyfikacje Przełęczy Jabłonkowskiej
I. STRZOK (Villefranche sur Mer), Fortyfikacja górska XVIII wieku w świetle francuskojęzycznych tekstów teoretycznych
J. POKRZYWNICKI (Toruń), Donżon / redita: w teorii i praktyce XVIII i XIX wieku
M. WOJCIECHOWSKI (Słupsk), Forty górskie hrabstwa kłodzkiego końca XVIII wieku
G. PODRUCZNY (Poznań/Słubice), F. I. Pinto di Barri

16.30 SESJA III: TWIERDZA INACZEJ
M.STYSZ, M. MĄCZKA (Katowice), Górnictwo w cieniu twierdzy srebrnogórskiej
W. SCHMIDT (Berlin), Wilhelm Wolff w twierdzy srebrnogórskiej
T. PRZERWA (Wrocław), W srebrnogórskim karcerze: twierdza w okresie represji po Wiośnie Ludów
P. SROKA (Wrocław), Polska literatura w temacie twierdzy srebrnogórskiej
J. DUERSCHLAG (Rybnik), Oblicza Srebrnej Góry: te stare i te niezwykłe (prezentacja)

NIEDZIELA – 21.X.2012

10.00 SESJA IV: KONSERWACJA NOWOŻYTNYCH BUDOWLI OBRONNYCH: BLASKI I CIENIE DEKADY
J. MICHALAK (Srebrna Góra); Forteczny Park Kulturowy w Srebrnej Górze: podsumowanie dekady i nakreślenie planów na przyszłość
M. RZYTKI vel G. BASIŃSKI (Kłodzko), Rola i niedola stowarzyszeń w ochronie i opiece nad zabytkami architektury obronnej
K. KORZEŃ (Wrocław), Park kulturowy jako forma ochrony zabytków. Refleksje na bazie doświadczeń z Parku Kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej
G. GRAJEWSKI (Wrocław), Parki kulturowe, pomniki historii – elementy programu opieki nad zabytkami województwa dolnośląskiego
L. NARĘBSKI (Toruń), Doświadczenia toruńskie w rewitalizacji zespołów fortecznych
M. MAŁACHOWICZ (Wrocław), Twierdza Świdnica – niewykorzystana szansa
A. TAUBE (Königstein), Twierdza Königstein – doświadczenia
J. WRZOSEK (Warszawa), Archeolog w twierdzy, czyli o potrzebie archeologii fortecznej
K. STANICKA-BRZEZICKA (Wrocław), Wirtualna twierdza? Współczesne metody dokumentacji i promocji na wybranych przykładach europejskiej architektury fortecznej

16.00 Spacer po twierdzy

Opublikowano Wydarzenia w Srebrnej Górze | Skomentuj