Trasy rowerowe i narciarskie

4 września 2004 roku podczas „Maratonu Sowiogórskiego” zostały oficjalnie otwarte trasy rowerowe i narciarskie wokół Srebrnej Góry. Poniżej przedstawiamy krótkie opisy trzech z nich: „Wokół Donżonu”, „Wokół Ostrogu” i „Dziewięć Buków”. Są one zaplanowane w formie pętli tak, że punkt startu jest zarazem końcem trasy. Równocześnie została wydana mapa „Okolice Srebrnej Góry”, w której zostały zawarte plany tras rowerowych jak i narciarskich.

Serdecznie zapraszam wszystkich amatorów narciarstwa biegowego na trasy i do samej Srebrnej Góry.

Trasa „Wokół Donżonu”

Oznaczenia: narciarskie i rowerowe koloru czerwonego

Długość: 3,4 km.

Czas: ok. 40 min.

Trasę rozpoczynamy na Małej Przełęczy Srebrnej kierując się „Drogą Forteczną” pod górę, mając z lewej strony rozległą panoramę na Góry Bardzkie i Przełęcz Srebrną. Następnie droga rozwidla się, niebieski i czerwony szlak pieszy łączą się, my natomiast skręcamy w prawo za czerwonymi znakami rowerowymi i narciarskimi. Na Fortecznym Rozdrożu jest miejsce odpoczynku z ławeczkami, stolikiem i mapą tras rowerowych i narciarskich. Stąd rozpoczynamy zjazd mając z prawej strony północne stoki Twierdzy Srebrnogórskiej. Po przebyciu małego strumyka skręcamy w prawo w „Ścieżkę Filozofów”, która trawersuje wokół Donjonu a następnie Fortu Wysoka Skała. Następnie skręcamy ponownie w prawo i wspinamy się do asfaltowej drogi a nią, mijając Schronisko PTTK, zjeżdżamy do Małej Przełęczy Srebrnej.

Trasa „Wokół Ostrogu”

Oznaczenia: narciarskie koloru zielonego

Długość: 2,1 km.

Czas: ok. 20 min.

Szlak rozpoczyna się na Małej Przełęczy Srebrnej, gdzie wjeżdżamy na asfalt w kierunku Fortu Ostróg aby po kilkunastu metrach skręcić w lewo, w ścieżkę trawersującą zbocza Ostrogu zostawiając po lewej stronie Donjon. Docieramy do punktu odpoczynku, z którego roztacza się fantastyczna panorama na Srebrną Górę, obniżenie Stoszowic i Masyw Grochowej. Od punktu skręcamy w prawo, pod górę wąską ścieżką docieramy do miejsca startu dla paralotni. Stąd możemy podziwiać widok ma Ślężę (718 m.n.p.m.). Teraz skręcamy ponownie w prawo i młodym lasem mieszanym okrążamy Fort Ostróg, by następnie dotrzeć do drogi, która doprowadzi nas do Małej Przełęczy Srebrnej.

Trasa „Dziewięć Buków”


Oznaczenia: narciarskie i rowerowe koloru niebieskiego

Długość: 5,5 km.

Czas: ok. 50 min.

Trasa ta zaczyna się za „wiszącym mostem”. Po dotarciu i pokonaniu mostu skręcamy lekko w lewo a następnie na rozwidleniu dróg udajemy się w prawo pod górę, gdzie zaczynają się niebieskie oznaczenia. Droga prowadzi trawersem lekko pokonując wzniesienia. Już po kilkuset metrach po prawej stronie mamy możliwość podziwiania panoramy Chochołów oraz doliny między Zajęcznikiem (581 m. n.p.m.) a Stawną (675 m.n.p.m.), w której wije się droga do Nowej Rudy. W kolejnych etapach naszej trasy ukazuje się Fort Ostróg a następnie sam Donjon, które mamy za plecami i z lewej strony. Gdy droga rozwidla się skręcamy w lewo zgodnie ze znakami rowerowymi i narciarskimi niebieskimi oraz żółtymi rowerowymi. Następnie las rozrzedza się i jest to znak, iż zbliżamy się do półmetka naszej trasy. Docieramy do miejsca gdy znaki żółte i niebieski rozchodzą się – żółty skręca w prawo my natomiast kierujemy się zdecydowanie w lewo za oznaczeniami niebieskimi. W tym momencie warto zrobić sobie przerwę i obejrzeć rozległą panoramę poczynając od Chochołów z lewej strony przez Fort Rogowy, Donjon, Małą Przełęcz Srebrną, Fort Ostróg po Kotlinę Żdanowa z prawej strony. Przy dobrej widoczności widać także Przedgórze Sudeckie i Pałac w Stoszowicach. My ruszamy mijając z prawej strony dwie strome doliny. Przy końcu trasy dołącza z prawej strony kolejna ścieżka. Nasza droga wiedzie teraz po łuku w lewo mijając z prawej Łysą Górę (598 m. n.p.m.) po około 150 metrach docieramy do punktu startu a następnie skręcając w prawo do „wiszącego mostu”.

Trasa Srebrna Góra – Bardo – Srebrna Góra

Długość: 26 km.

Czas: ok. 2,5 godziny

Początek naszej trasy to trasa rowerowa do Ząbkowic Śląskich, którą docieramy do asfaltu w kierunku Żdanowa, tu skręcamy w prawo by następnie skręcić delikatnie w lewo. Droga wiedzie do Wojborza, po 2,5 km podjazdu docieramy na Przełęcz Wilczą, gdzie możemy zrobic sobie przerwę – placyk z miejscem na ognisko i wiata. Od tego miejsca możemy posiłkować się zielonym szlakiem rowerowym. Następnie zjazd do wsi Wilcza i zjazd na lewo w utwardzoną drogę Ku wsi Opolnica. Za leśniczówką skręcamy w lewo na asfalt. Dojeżdżamy do Opolnicy, mijamy hydroelektrownię z prawej i tuż przy meandrach Nysy Kłodzkiej kierujemy się ku Bardu. Wjeżdżamy do centrum (ul. Noworudzka) skręcamy w lewo i jeszcze raz w lewo pod górę. Mijamy drogę Różańcową i skręcamy znowu w lewo, pod górę w kierunku lasu. Teraz nasza trasa ciągnie się lasem potem wyjazd na pola i docieramy przed wieś Brzeźnica. Od tego momentu jedziemy cały czas asfaltem, mijamy Brzeźnicę,z prawej strony leśniczówkę, z lewej zjazd na Mikołajów. Docieramy do trasy rowerowej Ząbkowice – Srebrna Góra i nią dalej kierujemy się w ku Srebrnej Górze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>