Zabytki Srebrnej Góry

Srebrna Góra

Srebrna Góra w pełni zachowała pierwotny układ urbanistyczny charakteryzujący się nanizmem całej zabudowy na oś, którą stanowi jedyna ulica (rozwidlająca się tylko w miejscu pewnego rodzaju placu rynkowego), wspinająca się stromymi serpentynami po zboczu. Natomiast prawie cała zachowa zabudowa pochodzi z początku XIX wieku, gdy miasto odbudowano po zniszczeniach wojennych 1807 roku, chociaż część zachowała wcześniejsze relikty. Obecnie widać pewien rozwój miejscowości, powstają nowe zabudowania a część starych jest remontowana. Położono nowe chodniki, wyremontowano część ulicy Zimowej a także przystanek autobusowy PKS, który dodatkowo został oświetlony.

Kościół Świętych Piotra i Pawła


Pierwotnie drewniany, wzniesiony w 1709 roku, obecnie jest konstrukcja murowana z lat 1729-31. Po pożarze, został w latach 1808-18 przebudowany a następnie wyremontowany w latach 1963 i 1975. Jest to skromna budowla barokowa, jednonawowa ze słabo wydzielonym prezbiterium, nakryta dachem dwuspadowym. Na osi znajduje się przysadzista wieża nakryta kopulastym hełmem. Wewnątrz stosunkowo bogaty wystrój i wyposażenie późnobarokowe i klasycystyczne. Znajdują się tu ołtarz z 1808 roku ambona i chrzcielnica oraz drewniany prospekt organowy a ponadto kartusz herbowy z 1809 r. 2 płaskorzeźby z widokami miasta z 1807 r. Od ulicy letniej prowadzą kryte schody. Obecnie kościół ma wymienione pokrycie dachu a w planach jest oświetlenie jego wieży.

Były Kościół Ewangelicki


Kościół pod wezwaniem świętego Michała. Pierwotny wzniesiony w latach 1578-92 spłonął w 1633 roku. Został odbudowany, oraz została dodana wieża w 1659 roku. w 1802 roku wyremontowany i uruchomiono zegar na wieży, który wybijał godziny między 6-20. poraz kolejny zniszczony w 1807 podczas oblężenia Srebrnej Góry. Na jego miejscu , na środku spadzistego placu targowego wzniesiono nowy z lat 1808-16 z wieżą remontowaną w 1858 roku. Po wojnie opuszczony ze względu na uszkodzenia, w latach 1970-72 przerobiony na hotel i restaurację. W wyniku adaptacji do wnętrza które kiedyś posiadało 2 kondygnacyjne empory wprowadzono 3 kondygnacje pokojów hotelowych. Zachowano zaś bryłę i elewację. Wieżę odrestaurowano w 1976 roku. Jest to budowla na rzucie prostokata, z dostawioną smukłą wieżą, zwieńczoną hełmem z prześwitem. Obecnie użytkowany przez Teatr Chorea jako sala widowiskowo-teatralna, stąd też w środku zlikwidowano empory. W nocy kościół jest bardzo efektownie podświetlony a jego wieża widoczna prawie z każdego punktu w Srebrnej Górze.

Koszary Forteczne


Zachowane przy ulicy Górne miasto. Tworzy je ciąg murowanych piętrowych domów z XVIII wieku. W początkach XX wieku zostały przebudowane, niektóre zachowały kamienne portale. W części mieściły się ośrodki wczasowe, część natomiast wykorzystywana jest jako budynki mieszkalne. Niestety niektóre domy rozebrano. Obecnie w jednym z budynków mieści się Centrum Turystyki Niekonwencjonalnej a pozostała część została pozbawiona tynku i jest w trakcie remontu.

Komendantura


Budynek byłej komendantury Twierdzy Srebrnogórskiej, będący również kiedyś ratuszem miejskim znajduje się na ulicy Letniej 27. Obecnie jest to budynek mieszkalny.

Pomnik Poległych


Jest to kamienny pomnik pamięci poległych podczas I wojny światowej srebrnogórzan. Pomnik znajduje się naprzeciwko budynku plebanii.

Figurka Ukrzyżowania

Przed domem przy ulicy Letniej 3 stoi kamienna grupa Ukrzyżowania z początku XIX wieku o cechach barokowo-klasycystycznych – dzieło H. Melchnera.

Mosty Kolei Sowiogórskiej


Jeden żelazny i dwa ceglane mosty w okolicach Srebrnej Góry. Ceglane mają razem ok. 260 m długości i ok 30 m wysokości każdy. Dziś schowane w lesie są pamiątką po górskiej kolei zębatej. Zostały wybudowane w początkach XX wieku. Obecnie dostępne do zwiedzania, odbywają się tu zajęcia alpinistyczne.

Sztolnia kopalni srebra

Sztolnia nr 2 starej kopalni srebra w zboczu Warownej Góry od strony Chłopiny. Powstała w XVI wieku, w XVIII wieku przemianowana na „Elizabeth”. Ma ok. 550 m. długości i jest niedostępna do zwiedzania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>